3 ukryte sygnały mogące świadczyć o braku równowagi hormonalnej
Przez cały czas Twoje ciało wysyła różne sygnały. Na przykład wiesz jak wygląda reakcja alergiczna - potrafisz zinterpretować, że pieczenie, swędzenie skóry może być powiązane np. z głaskaniem kota, na którego masz uczulenie. A czy wiesz jakie sygnały wysyła Ci ciało w przypadku braku równowagi hormonalnej?
Diagnoza jaką jest brak równowagi hormonalnej dotyka coraz większej ilości kobiet. Ale co to właściwie znaczy? Skąd możemy wiedzieć, które hormony mają niewłaściwy poziom, i jakie symptomy świadczą o zaburzonej równowadze? Większości kobiet poniżej 40 roku życia kiedy słyszą o “zaburzeniach hormonalnych”, w głowie rysują się obrazy menopauzy, uderzenia gorąca i wahania nastroju. Tymczasem, hormony obecne są w każdym organizmie od chwili naszych narodzin. Pełnią mnóstwo funkcji, takich jak: regulacja apetytu, potrzeba snu, radzenie sobie ze stresem, libido i wiele, wiele innych. W konsekwencji ich zaburzenia dotyczyć mogą wszystkich i niezależnie od wieku.
Zaburzenia hormonalne nie zawsze są oczywiste do zdiagnozowania i często pacjentki nie są w stanie jednoznacznie ich wskazać, a lekarze powiązać z konkretnym schorzeniem. Niemniej jednak są symptomy, które mogą wskazywać na to, że z naszym układem hormonalnym jest coś nie tak.
1. Ten okropny PMS…
PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrual syndrome) to czas występujący w drugiej połowie cyklu kobiety, najczęściej tuż przed miesiączką. Jeśli przez cały ten czas lub większą jego część czujesz się źle prawdopodobnie oznacza to, że Twoje ciało daje Ci głośne sygnały, że coś jest nie tak. Bywasz trochę humorzasta, towarzyszy Ci poczucie smutku, lęku. Kiedy zbliżasz się do miesiączki już wiesz, że Twoja zmienność nastrojów doprowadzi do kłótni z przyjaciółką czy wejścia na ścieżkę wojenną z partnerem, to znaczy, że niezwłocznie powinnaś zwrócić na to uwagę i skonsultować się z lekarzem. Twoje ciało prosi Cię o wsparcie odpowiednim stylem życia (dietą, ruchem, suplementami lub nawet lekami hormonalnymi) aby Twoje rozhuśtane hormony wróciły do normy. Nadmiar estrogenów często jest przyczyną zaostrzonych objawów PMS. Pamiętaj jednak, że nie jesteś skazana na wieczne cierpienie.
2. Twoja miesiączka zaczyna się i kończy brązowymi plamieniami
Wiele kobiet krępuje się aby obserwować wygląd swojej miesiączki. Zupełnie niepotrzebnie gdyż obserwacja własnego ciała jest niezbędna do prawidłowego leczenia. Obserwując kolor i konsystencję krwi menstruacyjnej można wiele dowiedzieć się o stanie zdrowia kobiety. Jeśli widzisz brązową krew na początku swojego okresu lub jeśli Twoja miesiączka bardzo szybko zmienia się w brązowe plamienie to znaczy, że być może doświadczasz braku równowagi hormonalnej. Brązowa wydzielina jest w rzeczywistości pozostałością po poprzedniej miesiączce. Niski poziom progesteronu uniemożliwia rozpoczęcie i zatrzymanie się miesiączki poprzez wydzielenie prawidłowej jasnoczerwonej krwi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem nie tylko o tym, jak wygląda Twoje miesiączka. Powiedz mu o tym jak czujesz się w trakcie swojej miesiączki, czy zmagasz się z obfitymi, czy skąpymi krwawieniami, czy w swojej miesiączce zauważasz skrzepy krwi. Naprawdę każdy zaobserwowany przez Ciebie element jest cennym punktem zaczepienia podczas wywiadu lekarskiego.
3. Męczą Cię nieregularne cykle
Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z objawami braku równowagi hormonalnej w postaci nieregularnego okresu jest przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy ale stosując większość form hormonalnej antykoncepcji tak naprawdę kobieta nie przechodzi miesiączki. Krwawienie, którego doświadcza nazywa się profesjonalnie “krwawieniem z odstawienia” i z fizjologicznego punktu widzenia nie jest tym samym co miesiączka. Hormonalna kontrola urodzeń nie sprawia, że miesiączka staje się krótsza i mniej obfita, ale całkowicie zatrzymuje okres zamieniając go na krwawienie z odstawienia. Często po odstawieniu (z różnych przyczyn) hormonalnej antykoncepcji kobieta ponownie zmaga się z kompletnym rozregulowaniem swojego cyklu. Warto, zanim zdecydujesz ze swoim lekarzem o powrocie do antykoncepcji hormonalnej, zbadać poziom hormonów i poznać przyczynę nieregularnych miesiączek.
Poza stosowaniem się do zaleceń lekarza prowadzącego możesz zrobić dla siebie coś jeszcze. Po pierwsze możesz zmienić dietę, na taką która wspomoże Twój układ hormonalny. Wystarczy, że na początek zrezygnujesz z wysoko przetworzonego jedzenia na rzecz świeżych warzyw, owoców, ryb. Napoje gazowane, alkohol i mocną kawę zamienisz na wodę i herbaty ziołowe. Po drugie, rozważ suplementację składnikami, które wspomagają Twój układ hormonalny: inozytol, witaminę D, kwas foliowy, kwas pantotenowy witaminę B6 oraz B12 (zawarte np. suplemencie diety Ovarin). Po trzecie, zmień swój styl życia – kiedy tylko możesz spaceruj na świeżym powietrzu i uprawiaj sport, wysypiaj się i zadbaj o prawidłowe nawodnienie. Właściwy styl życia i zmiany w codziennych nawykach to podstawa skutecznego radzenia sobie z problemami hormonalnymi.