Sprawdź, czy zmagasz się z brakiem równowagi hormonalnej – o te badania warto zapytać lekarza!

Równowaga hormonalna jest podstawą funkcjonowania zdrowego organizmu.

Równowaga hormonalna jest podstawą funkcjonowania zdrowego organizmu. Jej zachwianie może skutkować zmianami w stanie zdrowia, wyglądzie i uszczerbku na ogólnym samopoczuciu. Niezwykle ważna jest regularna kontrola poziomu stężenia hormonów we krwi oraz konsultacje lekarskie połączone z USG (jeśli lekarz uzna to za konieczne).

Te wyznaczniki mogą wskazywać na to, że Twoja gospodarka hormonalna jest zachwiana

Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem zdrowego kobiecego układu hormonalnego jest cykl miesiączkowy. Jeśli zmagasz się z nieregularnie występującymi miesiączkami, ich brakiem lub jeśli są one bardzo obfite lub bardzo skąpe dobrze byłoby skontrolować poziomy hormonów płciowych oraz obraz jajników w USG dopochwowym. Wielopęcherzykowe jajniki lub brak owulacji mogą wskazywać na brak równowagi hormonalnej w Twoim organizmie.

Innym sygnałem alarmowym może być nagły spadek lub przyrost wagi nie związany z Twoją dietą lub aktywnością fizyczną. Scenariusz może być też zupełnie odwrotny – możesz przestrzegać diety, a waga nadal nieubłaganie stoi w miejscu. Nie powinnaś w nieskończoność obwiniać się, że zawiodłaś w walce o smukłą sylwetkę. W zamian udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub do endokrynologa i poproś o skontrolowanie hormonów tarczycy.

Nie ignoruj pojawienia się nadmiernego owłosienia na Twoim ciele, szczególnie w miejscach, które są charakterystyczne dla męskiego typu owłosienia, czyli np. klatka piersiowa, sutki, brzuch, broda. Oczywiście, bardzo łatwo możesz się go pozbyć podczas kilku sesji depilacji laserowej, ale równolegle ważnym jest żebyś przy wsparciu swojego lekarza znalazła przyczynę.

Wypadanie włosów i trądzik nie wpływa pozytywnie na kobiece samopoczucie. Sprawia, że czujemy się mało atrakcyjnie, niepewnie. W dzisiejszych czasach dobrze prowadzona terapia dermatologiczna połączona z właściwą pielęgnacją potrafią zdziałać cuda. Podczas diagnozy lekarz nie tylko zapyta Cię czy wypadanie włosów jest związane z porą roku, czy przeszłaś ostatnio stresujące wydarzenie ale i zleci badania krwi. Wśród spisu badań do wykonania znajdą się te określające poziomy hormonów, gdyż mogą wpływać na to jak funkcjonuje skóra.

Jakie badania wykonać, aby sprawdzić równowagę hormonalną?

Podczas diagnostyki pod kątem braku równowagi hormonalnej można poprosić lekarza o zbadanie następujących hormonów:

  • Estradiol – zalicza się do jednej z dwóch podstawowych żeńskich grup hormonów płciowych. Odpowiedzialny jest za kobiece kształty oraz rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie
  • Progesteron – razem z estrogenem reguluje cykl miesiączkowy kobiety
  • Testosteron – poziom tego hormonu jest wykorzystywany w diagnostyce m.in zaburzeń funkcjonowania jajników czy nadnerczy
  • Prolaktyna – reguluje hormony rozrodcze u kobiet i mężczyzn. Dodatkowo u kobiet jest odpowiedzialny za utrzymanie laktacji
  • FSH – pełni ważną rolę w wytwarzaniu estrogenów. Zaburzony poziom może być odpowiedzialny za depresje, zatrzymanie wody i wahania nastrojów
  • LH – badanie tego hormonu pomaga lekarzowi zdiagnozować niepłodność i zaburzenia miesiączkowania

Bardzo często wskaźnikiem ułatwiającym zdiagnozowanie konkretnego problemu hormonalnego jest sprawdzenie innych wskaźników niż same hormony. Niektóre problemy z poziomem hormonów poza zewnętrznymi oznakami np. trądzikiem czy nadmiernym owłosieniem łatwiej zdiagnozować w oparciu o poziomu cholesterolu, glukozy i trójglicerydów. U kobiet, które mają problem z równowagą hormonalną, wskaźniki te są znacznie podwyższone.

Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne już dawno ogłosiło, że Polacy cierpią na niedobory witaminy D. Poziom tej witaminy może mieć wpływ także na problemy hormonalne u kobiet, gdyż oddziałuje m.in. na regularność miesiączkowania, poziom insuliny, układ nerwowy a niedobór witaminy D może przyczynić się do poronienia. Nie zdziw się, że podczas diagnostyki Twojego przypadku lekarz poprosi Cię o wykonanie badania monitorującego poziom tej witaminy we krwi.

Co możesz zrobić aby wesprzeć swój układ hormonalny?

Piramida zdrowia jasno określa, że podstawą zdrowego organizmu jest ruch i zróżnicowana dieta. Ruch pozwala nie tylko się dotlenić i spalić ewentualny nadmiar tkanki tłuszczowej, ale stabilizuje poziom glukozy i insuliny. Dietę warto wzbogacić także w suplementy diety, które pomagają w utrzymaniu równowagi układu hormonalnego. Na jakie składniki powinnaś zwrócić szczególną uwagę wybierając suplement diety wspomagający utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej?

  • Sprawdź, czy preparat zawiera inozytole wpływającą pozytywnie na owulację.
  • Dowiedz się jaka jest zawartość kwasu foliowego – dzienne zalecane spożycie to 200 µg.
  • Upewnij się, że jednym ze składników jest witamina D, którą powinien zgodnie z zaleceniami suplementować niemalże każdy Europejczyk.
  • Zapytaj farmaceuty czy suplement zawiera witaminę B6 i B12 – wspomagające układ odpornościowy i nerwowy.
  • Nie zapomnij o kwasie panetonowym, który przyczynia się do właściwego metabolizmu komórkowego.

OVARIN to suplement diety dla kobiet, zawierający starannie dobrany zestaw składników odżywczych, wspomagających utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej*, w ilościach dostosowanych do potrzeb kobiet w wieku rozrodczym. Dzięki zawartości inozytolu, kwasu foliowego, witaminy D i witamin z grupy B, pomaga uzupełnić dietę w składniki o udowodnionym działaniu.

* Kwas pantotenowy (wit. B5) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników a Witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej

Ovarin