Uroda a gospodarka hormonalna

Miesiączkujesz nieregularnie? Tyjesz choć jesz niewiele? Na Twoich plecach oraz twarzy pojawił się uciążliwy trądzik?

Miesiączkujesz nieregularnie? Tyjesz choć jesz niewiele? Na Twoich plecach oraz twarzy pojawił się uciążliwy trądzik? Nie lekceważ objawów i jak najszybciej skonsultuj się ze swoim ginekologiem. To może być PCOS – schorzenie będące jedną z głównych przyczyn niepłodności.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczony może prowadzić m.in. do zaburzeń płodności, otyłości, nadciśnienia czy też problemów z cerą.

  1. Diagnoza PCOS nie należy do najłatwiejszych i musi opierać się na dokładnym wywiadzie chorobowym, gdyż u wielu kobiet wykazuje różnorodne objawy o różnym stopniu nasilenia. Dla kobiet szczególnie dotkliwe są te symptomy, które bezpośrednio wpływają na ich wygląd oraz samopoczucie.
  2. Wysokie stężenie androgenów (w tym m.in. testosteronu) powoduje problemy z cerą. Częstym objawem jest silny, uciążliwy trądzik oraz łojotok. Niestety zdarza się, że problemy skórne nie ograniczają się tylko do okolic twarzy, ale mogą wystąpić również m.in. na dekolcie oraz plecach.
  3. W zależności od stopnia nasilenia zmian trądzikowych, stosuje się odpowiednio dobrane leczenie. W przypadku łagodnej postaci trądziku, dobre efekty przynosi miejscowe stosowanie łagodnych środków antybakteryjnych oraz złuszczających.
  4. Terapię drugiego rzutu stanowi natomiast antybiotykoterapia doustna lub miejscowa, jak również leczenie hormonalne, które pomaga przywrócić optymalny poziom androgenów. Wówczas gruczoły łojowe przestają być nadmiernie stymulowane, co sprzyja złagodzeniu łojotoku oraz odczynu zapalnego na skórze.
  5. Innym problemem estetycznym, z którym zmagają się kobiety dotknięte PCOS, jest hirsutyzm czyli występowanie owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn, np. na klatce piersiowej, twarzy czy plecach. Wówczas wspomniane wcześniej androgeny nadmiernie oddziałują na mieszki włosowe rozmieszczone w różnych okolicach ciała. Leczenie hirsutyzmu polega na unormowaniu poziomu androgenów za pomocą leków antyandrogenowych. Najczęściej stosowane są doustne środki antykoncepcyjne. Na efekty terapii trzeba czekać jednak co najmniej pół roku, gdyż tak długo trwa cykl wzrostu włosa.
  6. Należy pamiętać o tym, że leczenie hormonalne, stosowane w celu złagodzenia wymienionych powyżej objawów, niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak przyrost masy ciała, zatrzymanie wody w organizmie, utrata libido czy powikłania zakrzepowo-zatorowe. Dlatego też w leczeniu PCOS tak ważna jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Dobrze ułożona dieta, odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna w połączeniu z farmakoterapią zaleconą przez lekarza ginekologa, stanowią klucz do sukcesu.
  7. Wiele kobiet cierpiących na PCOS boryka się z problemem nadwagi oraz otyłości. Bardzo istotne jest wówczas zmniejszenie podaży energii oraz spożywanie niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu. Nawet umiarkowana utrata wagi pomoże przywrócić równowagę hormonalną, unormować cykl menstruacyjny, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji oraz zajścia w ciążę (więcej informacji na temat diety w PCOS znajdziesz tutaj).
  8. Z uwagi na możliwą niewystarczającą podaż wybranych składników odżywczych w diecie, warto sięgnąć po odpowiednio skomponowany preparat zawierający w swoim składzie m.in. inozytol, witaminy z gr. B, witaminę D czyli składniki o udowodnionym działaniu, wspomagającym utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej.*
  9. Ponieważ PCOS jest schorzeniem związanym zarówno z zaburzeniami ginekologicznymi, ale również dermatologicznymi oraz metabolicznymi, leczenie jest procesem długotrwałym, wymagającym stałej kontroli lekarza ginekologa, jak również dietetyka. Warto pamiętać, iż prawidłowe żywienie oraz prowadzenie zdrowego trybu życia skutecznie wspomoże farmakoterapię, a tym samym poprawi ogólne samopoczucie oraz pewność siebie.
  10. *Kwas pantotenowy (wit. B5) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników a Witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej

OVARIN to suplement diety dla kobiet, zawierający starannie dobrany zestaw składników odżywczych, wspomagających utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej*, w ilościach dostosowanych do potrzeb kobiet w wieku rozrodczym. Dzięki zawartości inozytolu, kwasu foliowego, witaminy D i witamin z grupy B, pomaga uzupełnić dietę w składniki o udowodnionym działaniu.

* Kwas pantotenowy (wit. B5) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników a Witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej

Ovarin